Αρχική σελίδα Δημοτικό Πέμπτη Δημοτικού

Πέμπτη Δημοτικού

Πρόγραμμα για το Αμπέλι από την Ε΄τάξη

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης ολοκλήρωσαν το πρόγραμμα με θέμα το "Αμπέλι" που υλοποίησαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με την παιδαγωγική καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Νέστωρα Απόστολου  στα πλαίσια της Ευέλικτής Ζώνης. Τελειώνοντας την εργασία τους τα παιδιά κατέγραψαν τα συμπεράσματα της έρευνάς τους και τα έδεσαν σε ένα καλαίσθητο βιβλίο, αντίγραφο του οποίου υπάρχει και στη βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά εργάστηκαν ομαδικά και ασχολήθηκαν με:

• την ιστορία του αμπελιού
  • τον τρόπο με τον οποίο καλλιεργείται
  • τους εχθρούς του
  • τις ποικιλίες του
  • τους τρόπους με τους οποίους πολλαπλασιάζεται
  • τις χρήσιμες ιδιότητες του σταφυλιού και του κρασιού, για τη διατροφή και την υγεία μας.

Πολύ σημαντικό κομμάτι της έρευνας των μαθητών αφιερώθηκε στην αναζήτηση μύθων που σχετίζονται με το αμπέλι, όπως οι μύθοι του θεού Διονύσου, αλλά και παραδόσεις όπως το πρώτο κλάδεμα του αμπελιού.

Τέλος δόθηκε ιδιαίτερη σημασία στη σχέση του οίνου (κρασιού)  με την Εκκλησία, τη Θεία Ευχαριστία και τις αναφορές που γίνονται σε αυτόν στην Αγία Γραφή.

grape-and-wine-vector-material 15-9134